Personlyftar ur funktion.

Våra personlyftar till bubbelpoolen och hoppbassängen är för tillfället ur funktion. Vi arbetar med att få igång dem så fort som möjligt.

Målning av tak i 50-metersbassängen 2/2 till 13/2.

Den andra februari påbörjas målning av delar av taket i 50-metersbassängen. Arbetet förväntas hålla på till den 13:e februari.

Arkitektur

Flera arkitekter har varit involverade i arbetet med Navet, som bildar ett nytt landmärke i Umeå centrum.

Ett bygge av Navets storlek görs i två faser. I den första fasen (förprojekteringen) ritas badhuset som helhet. Detta har Erséus Arkitekter gjort. De har också varit med och ritat Eriksdalsbadet i Stockholm och Angered Arena i Göteborg.

I den andra fasen (så kallad entreprenadfas eller genomförandefas) bestäms alla detaljer som inredning och färgsättning. Det arbetet har LINK Arkitektur i Umeå ansvarat för.

Navet är anpassat så att Mimerskolans gamla gymnastikhus, som ligger i samma kvarter, ska behålla sin integritet. Gymnastikhuset stod klart redan 1892 och har ett stort kulturhistoriskt värde.

Navetkortet

Vill du kunna bada, simma och relaxa på Navet så ofta du vill, få tillgång till all vattenträning på Navet och även bada på Umelagun under sommaren? Skaffa Navetkortet – nu utan bindningstid!

Ett badhus för alla

Tillgänglighet

Frågor och svar

Här kan du se svaren på de vanligaste frågorna från våra besökare. Om du inte finner svar på din fråga är du välkommen att kontakta oss.